TurkishEnglishGermany

BİZDEN HABERLER

Kaçak Akım Rölesi Arıza Sebepleri | Elektrikçi Ustası

Kaçak Akım Rölesinin Atması Ve Sebepleri

Kaçak akım rölesi niye atarve başlıca sebepleri  ve arızalarını sebeplerini size Buradan atmak buradan anlatmak istiyorum Eğer evinize kaçak akım koruma rölesi yoksa yada işyeriniz de taktırmanız gerekmektedir binanızda topraklama yoksa yapacağınız bir şey yoktur sıfırdan topraklama çekmeniz gerekebilir Öncelikle kaçak akım rölesi nedir Bununla alakalı size Buradan bilgi vermek istiyorum kaçak akım röleleri kaça yönelik akımları tespitini yaparak aniden atarlar evdeki kaçak akım röleleri genelde 30 mili amper olarak takılır Hayat kurumalar geçer ve bina girişindeki  300 miliamper yangın kuruma  olarak takılmaktadır. kaçak akım koruma röleleri normal sigortalar sigortaları gibi hemen atmazlar şimdi kaçak akım röleleri Niye atar atması için 2 sebep vardır bir sebep kaçak akım kendiliğinden bozulmuş olabilir ve sürekli atabilir 2 diğer bir nedeni ise dairenin içindeki 30 miliamper olan sigortanın evde 30 milden daha fazla bir arıza ve kısa devre meydana geldiğinden dolayı ve sürekli artmasına neden olmaktadır. Evinize gelen Elektrik servisi daire içindeki kaçak akım rölesini 30 ml amper takılmasına dikkat ediniz. diyelim ki Evinizin içindeki kaçak akım rölesi atıyor ve siz kaldırmaya gittiğinizde sürekli kendiliğinden yine şarteli atıyor yapmamız gereken ilk önce prizlerdeki tüm fişleri çıkartmak olacaktır müşteri prizlerde  çektikten sonra yine Sigorta kaldırıyoruz ve devam etmesi durumunda klima termosifon gibi cihazların direkt prizlere bağlı olduğundan dolayı onlar için tekli sigortaları tek tek indirmeye başlıyoruz bu sefer ve sonrasında kaçak akım rölesini tekrardan kaldırıyoruz Eğer sigortayı kaldırdığımız zaman tutuyorsa buradaki durumda fazda bir sıkıntı meydana gelmiştir.

Kaçak Akım Rölesi Atınca Ne Yapılması Gerekir

Bu durumlarda tekli sigortaların üzerinde fazda elektrik sıkıntısı olduğu anlaşılmıştır bundan sonra yapacağımız şeylerden birincisi kaçak akım rölesini açık bırakıp tekli sigortaları tek tek kaldırmak olacaktır.  tek  sigortaları kaldırırken atan sigortada kaçak akım ve arızalı olan tekli sigorta da yine açarken atacaktır.  bu durumda O tekli sigortaya bağlı hattın arızalı olması muhtemeldir. Şimdi de yapacağımız en önemli şeylerden biri olan sigortanın hangi tesisata bağlı priz mi veya herhangi bir cihaz mı onu bulmak olacaktır. prizlerden önce başlayarak hangi prizlerde Elektrik olmadığı bulmak olacaktır. O zaman o sigortanın oraya bağlı olduğu belli olacaktır.

Kaçak Akım Rölesinin Başlıca Diğer Sebepleri

Bir başka cihaz lamba seyyar çektiniz herhangi bir kablo olabilmektedir evin içinde aklınıza gelebilecek çamaşır makinesi bulaşık makinesi ve tezgah arkasındaki tüm prizlerdeki fişleri tek tek çektiğinize Emin olmanız gerekmektedir. Bu durumlarda halen sigorta kaldığını zaman yine atıyorsa nötr üzerinde bir sıkıntı meydana gelmiş olabilmektedir işin ehli ve bilgi tecrübe olarak hakim değilseniz en yakın bir Elektrikçi ustası ile irtibata geçmeniz sizin için daha önemli bir karar olacaktır.

Elektrikçi Ustası Çağırıp Uzman Servis Alabilirsiniz.

Evin içinde en çok arıza ve sebep olan cihaz aklımıza ne gelebilir en çok kullanıcı tarafından kaynaklanan elektrik arızaları olmaktadır bunların en başında kettle su ısıtıcıları olmasıdır içindeki rezidans ısıtıcılardan kaynaklanan bu durumlarda genelde sigorta atmasının en başta nedenlerindendir ketılların alt kısımlarına yıkayıp sıvı su alımında sigorta kaçak akım olan yerde sürekli atmasına ve arıza oluşmasına neden olmasıdır kesinlikle elektrik cihazlar suyla yıkanmaması lazım yıkamayınız dikkat edelim buna yıkandığı zaman içine su kaçtı zaman kuruyana kadar sürekli ıslak olduğundan dolayı Sigorta atıyor veya tüp üstünde Ocak dediğimiz elektrikli Çakmak da sıvı aldığı zaman genelde sigorta atmasının sebebi olabiliyor en çok arızanın yaptığı kesin derseniz evin içinde tabii ki en başta mutfak geliyor Mutfaktaki tüm cihazlardan başlıca vardır. Tabii ki mutfak tezgahının alt kısmında lavabonun altlarında prizler genelde olduğundan dolayı sıvı alma su kaçırma nedenlerinden dolayı başlıca diğer bir yer ise balkonlarda balkonlarda bazı evlerde prizlerin olması ve yağmur yağarken ıslaklık nemden dolayı sigortanın kaçak akım rölesinin atmasına sebep olabilmekte her mutfakta arızanın sebebini bulmadığınız sigorta yine atıyorsa bir diğer bakacağınız yerde banyo olacaktır banyolarda ise şofben termosifon ve jakuzi bazı evlerde olmayabilir led panelleri olduğu için sıvı alımı durumunda sigortanın atmasına sebeptir banyolarda tavandaki ampullerde Tabii ki buhar olması sebebiyle sıvı meydana gelip de bir etken olabilmektedir.

Diğer başka bir nedenleri ise evinizi içinde dolap asma prizlerde kablo yarılanması duvara bir şey monte etmesi durumunda kablonun zarar görmesi durumunda kaç akımın atması gelebilmektedir diğer Başka bir konu ise arada birkaç akımının artması sürekli atmaması Ama arada bir atması seyrek atma diyebiliriz bu konuda ise evdeki cihazların aralıklarla fişini çekip bekleyip zamanla atacak mı atmayacak mı diye takip etmek gerekiyor

Uzun zaman arızaları yapılmayan bir evde veya tesisatın kaçak akım rölesi sürekli atarak ve daha çabuk hassasiyet göstererek arızalanmasına  neden olacaktır Mümkün oldukça bu durumlarda bir Elektrikçi çağırıp tesisatınızı kontrol etmeniz ve gereken önlemi almanız gerekmektedir.

admin

Bu yazarın açıklaması maalesef yok.

BENZER YAZILAR
Call Now ButtonTıkla-Şimdi Ara...